DCM: percentá, číselné sústavy

Percentá, pomery

V exponenciálnych funkciách, konkrétne v tej časti o zloženom úrokovaní sa nám trochu mihli percentá a nie som si istá nakoľko ste na ne zvyknutí, tak tu mám k malý úvodík. Sú to základy typu: ako si predstaviť percentá, ako zvýšiť cenu o x percent, aký silný roztok vytvoríme, ak zmiešame dva rôzne silné.

Číselné sústavy

Video začína príkladom z prvej várky domácich úloh, v ktorej sa dala využiť jednoduchá teória okolo číselných sústav (zadanie je jemne poupravené, keďže som v ňom mala preklep na blbom mieste, aj keď väčšinou ste to pochopili)

Ak pripíšeme k danému číslu číslicu 1 vpravo, dostaneme dvojciferné číslo, ktoré je 4.5-krát väčšie, ako číslo, ktoré by sme získali, ak by sme číslicu 1 pripísali vľavo. Určte dané číslo

Ďalej nasleduje úvod k číselným sústavám. Je to skôr prehľadového, ako konkrétneho typu, aby ste mali trochu šajnu o čo ide. Na konci je aj prepojenie s praxou (hlavne informatika).

Mimochodom tá farba na konci videa vyzerá takto:

#ac0012

Napríklad tá sýta ružová, čo je tu všade na stránke má kód:

#cc00aa

Ak by sa vám toto farbovanie páčilo, môžete si prečítať krátky úvodík farebným modelom pre webstránky, čo mám k predmetu Počítačová grafika 1. Ak si skúsite takýto číselný kód farby (aj s tou mriežkou na začiatku) hodiť do Googlu, vypľuje vám to farebnú paletu a prepočet na všetky bežné farebné modely.

Cvičenie

Príklady na tento týždeň: