SEO = Search engine optimalization

Čo je to SEO?

SEO je spoločný názov pre všetky metódy, ktoré zlepšujú viditeľnosť vašej webstránky cez vyhľadávače. Aj keď sa môžeme baviť o vyhľadávačoch všeobecne, primárne ide konkrétne o Google, keďže ten je v tomto smere absolútne dominantný. V zásade môžete bojovať na troch frontoch:

  1. Optimalizácia zvnútra (tj čo môžete urobiť s vašou webstránkou, aby sa dostala čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávača)
  2. Optimalizácia zvonka (tj čo môžete urobiť už na existujúcich iných webstránkach aby sa tá vaša dostala čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávača)
  3. Optimalizácia vo vyhľadávači (tj čo môžete urobiť s vaším webom, aby odkaz na neho vo výsledkoch vyhľadávača bol atraktívny)

Teoreticky je tu ešte štvrtý front, a to, že si môžete zaplatiť v Google reklamu, aby vás posunul do tých horných reklamných výsledkov. Je to legitímna vec, ale o tom sa baviť nebudeme.

Prečo SEO?

Pretože inak vás nikto na internete nenájde. Väčšina pohybu na internete prechádza cez Google. Rádovo 70% návštev stránok vzniká tým, že si ju niekto našiel cez Google.

Aj v rámci Google je dôležité dostať sa čo najvyššie. V zásade ľudia väčšinou kliknú na prvý odkaz. V súčte približne 75% ľudí klikne na niektorý z prvých troch výsledkov vyhľadávania. Potom to už prudko klesá.

Na túto tému existuje kopa štúdií, stačí si vygoogliť :) . Upozorňujem, že tieto štatistiky sa relatívne rýchlo menia, ak nájdete výskum z roku 2018, bude mať iné čísla ako 2020. Ale vždy platí, že prvé miesto zožerie rádovo 30% klikov, potom to prudko klesá a po desiatom mieste sme už na maličkých percenách.

Hovorí sa taký vtip, že ak chcete niečo schovať tam, kde to nikto nenájde, dajte to na druhú stranu výsledkov v Googli.

Ako na SEO?

Tak si poďme rozobrať základné spôsoby ako svoju stránku zviditeľniť. Základom úspechu sú dve veci:

  1. Mať kvalitný web s kvalitným obsahom
  2. Nesnažiť sa vyhľadávače oklamať

Totižto, Google sa snaží svoje vyhľadávačské algoritmy optimalizovať tak, by hľadali čo najviac kvalitných webov, čím si zabezpečujú to, že sú najobľúbenejší vyhľadávač. Snažiť sa to ošidiť blbosť z dvoch dôvodov:

Jedna z hlavných vecí na základe čoho sa Google rozhoduje, je samozrejme relevantnosť obsahu vzhľadom na vyhľadávaný výraz. S tým toho veľa neurobíme, ale môžeme nášmu webu pridať na kvalite.

Poďme si to rozobrať na drobné. čo považuje Google za „kvalitný web“:

1. OPTIMALIZÁCIA ZVNÚTRA

Korektný kód, správne využité sémantické tagy.

Obsah je správne sémanticky členený, nadpisy dodržiavajú hierarchiu, všetky obrázky majú popisok (alt). Kód je validný, nenáchadzajú sa v ňom preklepy. HTML a CSS spĺňa aktuálne štandardy, využíva aktuálne tagy a vlastnosti, neobsahuje zastaralé elementy.

Kvalitný obsah

Obsah webstránky je užitočný a kvalitný, písaný pre ľudí. To čo má Google veľmi rád je tzv. Evergreen content, tj obsah stránky, ktorý je navštevovaný a používaný aj po rokoch. To, že sa k nemu ľudia stále vracajú považuje za známku kvality.

User Experience

Stránka je prehľadná, užívateľom sa v nej ľahko naviguje. Linky jasne prezentujú na čo sa odkazujú, každý uživateľ jasne vie, čo má robiť aby sa dostal k žiadanej informácii.

Rýchlosť

Stránka sa načíta rýchlo. Ľudia sú čím ďalej tým menej ochotní čakať. Verili by ste, že som kedysi bola ochotná čakať vždy cca 12-15min, kým sa mi načítal The Sims 2?

Rýchlosť stránky vám vedia pokaziť zvyčajne obrázky so zbytočne veľkým rozlíšením a rôzne JavaScriptové a iné doplnky (dekorácie vyžadujúce programovanie, pluginy sociálnych sietí,…)

To čo môžete robiť cez css, robte tam. Ak sa dá váš ozdobný rámik nasimulovať v css, nepridávajte ho ako obrázok. Ak sa vám grafické prvky opakujú (napríklad ozdobný rámik zložený z opakujúcich sa kudrliniek), načítajte obrázok len raz, a opakujte ho. Pamätajte na to, že niektorí ľudia majú telefóny s nie úplne rýchlymi dátami.

Responzivita

Stránka funguje na všetkých zariadeniach všetkých veľkostí.

Štandardne majú weby niekoľko verzií css, ktoré menia podľa veľkosti displeya. Pri veľkých monitoroch si môžete dovoliť veľkolepé dizajnové nápady, pri tabletoch je už nutné niektoré grafické prvky obmedziť (menšie logo a podobne) a na telefónoch už treba byť hodne praktický, aby bola stránka hlavne relevantná a prehľadná.

Pri weboch je bežné, že pri prechode na menšie rozlíšenie zahadzujú celé lišty s obsahom (napríklad kalendáre na boku a podobne). Vždy ide o to, aby stránka fungovala, nemusí tam byť všetko niekde nastrkané. Prehľadnosť je dôležitejšia ako zaujímavý dekoratívny prvok, ktorý ste si vymysleli.

Pamätajte na to, že pri mobiloch ľudia nemajú myšku, takže nevedia „ukázať myšou nad element“. Ak máte prvky závislé na tom, že na ne niekto ukáže myšou (napríklad rolovacie menúčka), pri verzii pre telefón ich treba upraviť.

Vnútorné linky

Stránka má funkčnú sieť vnútorných linkov (= linky, ktoré odkazujú na inú časť tej istej stránky). To jest, z jednej časti stránky sa viete dostať na druhú (bez toho aby ste sa museli preklikávať naspäť na home,) ak je to relevantné vzhľadom na obsah.

Výhoda toho je aj to, že Google považuje vnútorné linky za dobré vodítko toho, aký obsah má nalinkovaná stránka. Príklad: Na stránke máte článok o štrikovaní a v polke článku budete mať niečo v zmysle: „….ale táto technika funguje iba na vlnách hrubého typu, ak tomu chcete rozumieť viac prečítajte si Prehľad základných typov vĺn". Google si poznamená, že tento odkaz smeruje na článok o základných typoch vĺn a možno ten link niekomu niekedy ponúkne.

Klasickým príkladom veľmi silného a dobrého vnútorného prelinkovania je Wikipédia. Vnútorné linky tam máte všade a fungujú veľmi dobre.

Doména

Pri kúpe domény si vyberajte Top Level Domain dôverhodnejšieho typu. Google má rád také tie klasické ako .org, .com, .info, .eu, .sk (a všetky ostatné štátne) a podobne. Vyhýbajte sa bizardným doménam typu .pizza, .xxx, .ninja.

Dajte si pozor na to, či vám funguje www.stranka.sk aj stranka.sk. (toto si treba vyriešiť u poskytovateľa webhostingu)

Popisky obrázkov:

Každému obrázku, čo sa na stránke nachádza treba dať stručný popisok. Malo by ísť o presné pomenovanie toho, čo na danom obrázku vidíte, ktoré bude fungovať nezávisle od obsahu vašej stránky. Dobré popisky obrázkov zvyšujú vašu šancu, že ich Google vyhľadá.

Popisok pridáte do tagu img pomocou atribútu alt.

 <img src="adresa_obrazku.png" alt="popisok_brazku"> 

2. OPTIMALIZÁCIA ZVONKA

PageRank

Page Rank je staršia verzia ohodnocovania toho, ktorá stránka je relevantná a ktorá je blbosť.

Princípom bolo to, že ak na vašu stránku ukazovalo (tj bol na nich link) veľa iných stránok, bola považovaná za dôveryhodnú. Dôležitá časť je, že dôveryhodnejšia stránka mala pri ukazovaní silný hlas. V skutočnosti sa urobil gigantický graf toho, ktorá stránka ukazovala na ktorú a interatívne si navzájom „posielali hlasy“, až kým sa neustálili na „equilibriu“.

Ilustračne asi takto:

PageRankový systém bol svojho času veľmi dobrý, ale už sa nepoužíva, aspoň nie takto priamo, keďže ľudia začali vymýšľať ako ho prelstiť (dosť priamočiary spôsob je navyrábať si tisíc stránok, ktoré sa navzájom „napodporujú“ a potom posilnia tú vašu, čo chcete). Google si svoje interné algoritmy momentálne čo najviac stráži, aby nebolo možné na ne priamo útočiť.

Autority

Miesto PageRanku sa Google momentálne spolieha na tzv. Autority. Autorita je stránka, ktorá je všeobecne považovaná za dôveryhodnú. Link od Autority je považovaný za relevantný dôkaz toho, že ste ok. Čím viac Autorít na vás ukazuje, tým ste hodnovernejší a máte šancu sa sami stať autoritou.

Toto je ale iba približný popisok toho, čo sa deje. Neexistuje žiaden „oficiálny zoznam autorít“ a samotný vyhodnocovací algoritmus je zložitejší. Každopádne ak máte možnosť zanechať na relevatných stránkach link na tú vašu, urobte to. Príkladom sú rôzne sociálne siete a reprezentačné stránky k daným oblastiam.

Predpokladá sa, že v budúcnosti sa dôležitosť linkov od Autorít bude skôr znižovať. Uvidíme.

3. OPTIMALIZÁCIA VO VYHĽADÁVAČI

Tag Title

Tag title sa dáva do časti head a predstavuje akýsi titulok vašej stránky. Je to ten textík, čo sa vám zobrazí na lište v prehliadači. Okrem toho, že vďaka nemu Google lepšie rozumie, čo sa na stránke nachádza, zobrazí sa vám aj vo vyhľadávacích výsledkoch ako názov stránky. Syntax vyzerá takto:

<title>Názov stránky</title>

Napríklad anglická Wikipédia má ako Title: Wikipedia, the free encyclopedia.

Meta popisky

Meta popisok je podobne ako title tag, čo sa dáva do do časti HEAD. Okrem toho, že ho vyhľadávače používajú ako lepšiu špecifikáciu obsahu stránky, zvyknú ho aj zobraziť k výsledkom vyhľadávania. Syntax vyzerá takto:

<meta name="description" content="text_popisku">

Veľké firmy si platia ťažké peniaze za veľké psychologické štúdie, ktoré im zisťujú koľko písmen má mať nadpis aby maximalizovali percento ľudí, čo im na to klikne. Na túto tému je napísanych veľa článkov s rôznymi odporúčaniami. Písanie správnych titulkov a popiskov je veda sama o sebe.

Schema Markup

Schema Markup sú všetky tie ďalšie pekné popisky/informácie, čo vám vybehnú k vyhľadávaču. Do detailov nepôjdeme, toto je už nad rámec kurzu, ale chcela som, aby ste o tomto vedeli a v prípade potreby si to vedeli naštudovať.

Google my Business

Tie veľké panely vpravo od výsledkov si Google robí sám. O čo sa môžete snažiť, je aby Vás ukazoval na lokálnych (tým myslím geograficky) výsledkoch – napríklad na mapkách. Ak máte skutočnú firmu, zaregistrujte si ju cez Google My bussines a povypĺňajte si tam všetko možné.

4. ČOMU SA TREBA VYHÝBAŤ

Keyword Stuffing

Keyword Stuffing je prehistorická metóda podvodného typu, ako zvýšiť svoju atraktivitu pre vyhľadávače. Vtedy totiž vo veľkom hľadali pomocou tzv „keywords“ (kľúčových slov), ktoré sa snažili indentifikovať kdekoľvek na stránke. Keyword Stuffing znamenalo, že ste sa ich tam umelo snažili nacpať čo najviac.

Momentálne táto praktika nielenže nemá zmysel, ale Google je na ňu celkom citlivý vzhľadom na to že mu robila v minulosti problémy.

Skrytý text/skryté linky

Toto je znova problém z minulosti, kedy pre zvýšenie počtu Keywords a linkov ich stránky zobrazovali ako neviditeľné. Išli na to rôznymi spôsobmi (biely text na bielom pozadí, text výšky 0px, text mimo screen a podobne.) Používali ich aj na to, aby tam mohli nacpať keywords a linky menej vhodného charakteru (sexy girls / free porn). Skrytý text/skryté linky sa považujú za pokus o podvod.

Masívne prelinkovávanie

Toto nadväzuje na prechod od PageRank k autoritám. Nesnažte sa narobiť si trilión linkov z náhodných webstránok. Kedysi ste si dokonca vedeli zaplatiť tzv. Link farm, to jest nejakých ľudí, čo vás proprelinkovávali tak, aby vám zvýšili PageRank. Google sa snaží takéto praktiky identifikovať a účastníkov trestá tým, že ich nevyhľadá.

Pozor na komentáre!

Ak je na vašej stránke možnosť pridávať komentáre, treba byť opatrný. Stále existujú boti, ktorí náhodne brúzdajú po internete a snažia sa zanechať tam svoje linky. Aby sa nestalo, že vás kvôli cudziemu komentáru Google označí za podvodníka, dá sa linkom priradiť vlastnosť nofollow, čo v podstate znamená, že ich Google bude ignorovať.

Agresívna reklama

Webstránky s príliš agresívnou reklamou (napríklad taká, čo vám prekryje celý display) Google považuje za menej kvalitné (to jest, predokladá, že o ne ľudia majú menší záujem) a znižuje im ich SEO skóre. Neberie to ale ako pokus o podvod, iba ako menej kvalitnú webstránku.

Špeciálnym prípadom agresívnej reklamy sú weby, ktoré vám v mobilnej verzii prekryjú celý display s reklamou na odpovedajúcu Appku. Tieto Google nepovažuje za Mobile Friendly.

Kradnutý obsah

Google sa snaží o to, aby nedával na stránku 10 výsledkov s tým istým obsahom. Vzhľadom na to, ako sa na internete masívne kradne obsah to nie je úplne ľahká úloha. Preto zvykne identifikovať rovnaké články a snaží sa odhadnúť kto je ten originál a zavesiť tam ten. Bohužiaľ nie vždy sa mu úplne darí.

Každopádne ak ukradnete obsah z nejakej verejne známej stránky, ktorý tam už visí nejaký ten mesiac, takmer iste vám ho Google nevyhľadá.