Dôležité informácie o rode Corvus

Havran čierny

Havran čierny je spoločenský druh a preto má širokú škálu hlasových prejavov. Jeho hlas znie nosovejšie a rovnomernejšie ako hlas vrany, nie je ani taký drsný. Najčastejšie sa ozýva hlasom "Ká" alebo "Kráá" a používa ho pri stretnutí sa s partnerom. Počas agresívneho správania vydáva hlasnejšie a vyššie znejúce "kräääää". Hlavne na jar môžeme počuť tiché, mäkké, vrčivé štebotanie. Aj mláďatá na hniezde sú hlasné, najprv majú pískavé zvuky a neskôr sa ozývajú prenikavým "Rrrá".

"Krá, krá krá krá, kráááá!"

~ Havran Števo.

pozn: na jeseň sa ozývajú aj zvukom lúskania orechov

Vrana popolavá

Zachrípnuté krákanie "krá", znie suchšie ako hlas havrana čierneho. Tieto texty v skutočnosti kradnem z Wikipédie.

"Kra, kra krá. Kra."

~ Vrana Lujza.

pozn: toto sú také tie sivo-čierne vrany. Určite ste ich už niekde videli.

pozn: POZOR! Nepomýlte si ju s Vranou Čiernou, čo je identický vták, len čierny. Podľa Wikipédie vydáva volanie „rrá-rrá“ alebo „kraach-kraach“.

Krkavec čierny

Krkavec čierny je známy svojou opatrnosťou, nedôverčivosťou a inteligenciou. Charakteristické je jeho hrdelné volanie „krok“. Dokáže napodobňovať rôzne zvuky, aj ľudský hlas.

"KROK! KROK! KRÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!"

~ Krkavec Tibor.

"Krok?"

~ Krkavec Koloman.

pozn: Krkavec vyzerá ako megaveľká čierna vrana.

pozn: Teda ževraj. Ja som ešte žiadneho nestretla.

Kavka tmavá

Kavka tmavá sa ozýva ľahko rozpoznateľným zvučným, niekedy ostro a kovovo znejúcim "kja" a "tjak" alebo "čjek" a "čjak". Počas hniezdenia vydáva rôzne krákavé zvuky. Je všežravá, avšak živí sa prevažne rastlinnou potravou. V čase rojenia chrústov sa živí najmä touto potravou. Za to sme jej všetci veľmi vďační. Neviem, či už sa vám niekedy zamotal chrúst do vlasov, ale bolo to hrozné. Fuj.

"Krak. Kja, kja, kja."

~ Kavka Mirka.

pozn: toto sú také minivrany, čo sa motajú aj po Bratislave. Sú veľmi ňuňu.