← naspäť na zoznam cvík

8.4

05 : úprava obrázkov

Gimp je program v zásade určený na všeobecnú úpravu grafických súborov. Snaží sa byť čo najviac univerzálny, čo je jeho výhodou aj nevýhodou súčasne. Zrovna na túto prácu s textúrami sa nám to aj celkom hodí.

Ináč je open source (s GNU General Public License), čo nikdy neurazí.

V zásade sa budeme venovať úprave fotografií. Nejde ani tak o to, aby boli čo najkrajšie (na to existuje kopa automatického softvéru), ale o to, aby boli vhodné na textúrovanie.

Znova platí to isté, čo pre blender: tutorialov ku gimpu je na internete mega veľa, nebojte sa googliť.

Ak náhodou chcete použiť tie isté obrázky čo ja, tak tu sú: (ale ináč kľudne použite ľubovoľné iné): obrazky.zip

úvod do gimpu

Najprv sa zoznámime s prostredím. Vytvorte si nový súbor kliknutím na File → New. Tu si môžeme určiť vlastnosti obrázku (napríklad rozmery). Máme biele plátno a môžeme s ním robiť. Napríklad kliknúť si štetec, vybrať farbu a kresliť.

Pohyb po plátne:

  • držaním stredného tlačítka sa posúvate
  • ctrl + scroll = scrollovanie

Apropo výber farieb. Pamätáte si, keď sme si kreslili na tabuľu farebné modely? (na oživenie wiki: Color_model) Vždy išlo o 3D priestory. To 3D je tu (tak ako väčšinou) vyriešené tak, že v hlavnom okienku sa pohybujete v 2D priestore a vedľa máte špeci úsečku na pohyb v treťom rozmere. GIMP sa vo svojej univerzálnosti rozhodol, že nám nechá vybrať si ľubovoľný farebný model a aj vybrať si, akú hodnotu chceme mať v špeci úsečke.

Napríklad, si dáme RGB (red green blue) a červenú do špeci úsečky. Na špeci úsečke si vyberáme mieru červenej a na 2D ploche sa pohybujeme v rámci zelenej a modrej. Konkrétne hodnoty vidno aj v tých šípočkách vpravo.

Moje odporúčanie je, buď si vybrať model HSV (hue, saturation, value) a Hue (teda farebný odtieň položiť do špeci úsečky,

alebo využiť tento tu pekný trojuholníčkový model.

Upozorňujem, že každú farbu vám tu zapisuje aj v hexadecimálnom zápise. Toto je zápis, ktorý sa používa v HTML/CSS, tj keď si budete niekedy robiť webstránky (kolónka HTML notation).

Obyčajný štetec, ale aj všetky ostatné nástroje majú nejaké vlastnosti, ktoré sa dajú nastaviť. Nájdete ich vľavo. (Opacity = priesvitnosť, Hardness = ako veľmi sú ostré/rozmazané okraje. Ostatné sú zjavné)

Tak isto sa tam nachádza aj história, tj zoznam krokov, ktoré se vykonali. Môžete sa v nich vrátiť na nejaký konkrétny (toto je to isté, ako použiť Ctrl+Z)

Ktoré okienka (taby) máte a nemáte k dispozícii vľavo a vpravo sa dá prispôsobiť. Je tu na to taká šípočka. Pracovné prostredie v gimpe sa teda dá veľmi silno prispôsobiť vlastným potrebám.

základná úprava fotografií

Okej najprv sa pozrieme, čo budeme potrebovať na všeobecnú úpravu obrázkov. Otvorte si v gimpe nejakú fotografiu. Buď pomocou File → Open, alebo to tam proste pretiahnite.

1. Desaturácia, alebo zčiernobielenie. Toto budeme potrebovať. Je tu k dispozícii viacero algoritmov na výber, proste si vyberte ten, čo sa vám bude zdať k danému obrázku najkrajší.

2. Crop, čiže orezávanie. Urobíme si požadovaný rámik, poupravujeme ho pomocou ťahania za pomocné obdĺžničky na okrajoch a potvrdíme enterom.

3. Na jednoduché úpravy farebnosti odporúčam Color Balance. Napríklad ak máte fotku zažltnutú kvôli zlému svetlu. Všimnite si, že sú tu klikátka zvlášť pre tmavé, stredné a svetlé odtiene. Skúste sa s tým trochu pohrať. Len tak pre srandu, niektoré typy kombinácií vyzerajú ako instagramové filtre (hlavne kombinovanie teplých a studených odtieňov pre svetlé a tmavé tóny)

4. Brightness + Contrast. Riešenie na ak to chceme tmavšie/svetlejšie alebo viac a menej žiarivé.

Svetlosť obrázka sa dá aj meniť aj trochu sofistikovanejšie, pomocou tzv. Levels. Je to dobré napríklad na to, ak sa chcete zbaviť šumu iba istej tmavosti. (napríklad fľaky na stene a tak). Graf nám znázorňuje koľko máme v obrázku pixlov danej hodnoty. Tu máme skoro všetko bledé, až na tie kúsky, kde je text (preto sú vysoké hodnoty blízko bielej a nízke blízko čiernej).

Pomocou týchto šípočiek si vieme „premapovať“ hodnoty čiernej a bielej. Tj. keď presunieme vrchnú šípočku doľava na hodnotu X, z X sa stane biela, a všetky bledé odtiene, ktoré sa dostanú za ňu budú tiež biele. To isté vieme robiť aj s čiernou. V strede si viete posúvať jednu hodnotu sivej, ak chcete aby vám to inak interpolovalo.

Podobný princíp používajú napríklad ľudia čo kreslia komixy ručne. Načrtnú si skicu modrou, výsledné linky cez to čiernou a modrú potom digitálne odstránia.

Idea je nasledovná: každý pixel je zapísaný ako trojica čísel, hodnota červenej, modrej a zelenej (R,G,B) v hodnotách 0-255. Vezmeme si zvlášť červenú, zelenú a modrú zložku nášho obrázku. Ak si pamätáte, ak dáme všetky zložky na nulu, čiže (RGB) = (0,0,0), ide o čiernu farbu. Ak dáme všetky naplno, čiže (RGB) = (255,255,255), dostaneme bielu. V gimpe si vieme tieto tri zložky pozrieť v tzv. Channels (farebné kanály). V každom kanáli je vidieť kde je koľko ktorej farby. Všimnite si, že tam kde máme výraznú červenú modrú aj zelenú sa nám to vyskladá do bielej. Pomocou očka vľavo vieme jednotlivým kanálom zapnúť a vypnúť viditeľnosť.

Zatiaľ čo červený a zelený farebný kanál vidí modré čiary podobne ako čierne (to sú miesta, kde je málo zelenej a málo červenej), modrý kanál ich nevidí (má tam modrú farbu naplno, pre neho je neodlíšiteľná od bielej). Čiže by sme sa chceli týchto svetlých čiar zbaviť v červenom a zelenom kanáli, ale modrý upravovať nepotrebujeme. Spravíme si takéto levelovanie pre každý farebný kanál zvlášť

Ak chceme pracovať iba v konkrétnom kanáli, musíme ho mať označený a ostatné dva neoznačené. Kanál si označíme (aj odznačíme) ľavým klikom. Rozoznáte to podľa toho, že označené kanály sú jemne tmavšie ako neoznačené. (defaultne sú všetky tri označené)

Skúste sa s tým trochu pohrať.

Samozrejme treba byť trochu jemnejší ako v mojom gife. Nakoniec bude treba upraviť aj modrý kanál, predsalen v tej skici nejde o presne 100% modrú farbu identickú s počítačovou Blue. A čo s tým potom? Zmeníme si obrázok na čiernobiely a prípadne ešte doupravíme, podľa toho, ako veľmi ho chceme tmavý.

Na toto dnes existujú v profi maliarskych programoch predvyrobené špecializované algoritmy (špeciálne pre modrú farbu), kde sa to urobí automaticky a jednoduchšie, pretože ide o často používanú vec.

Dúfam, že je jasné, že nám tu nejde o komixy, ale o ľubovoľné znečistenia obrázku, ktoré vieme odlíšiť farbou.

Odstraňovanie konkrétnych prvkov

Poďme teraz na konkrétnu úpravu. Odfotili ste si priečelie domu a dali ste ho svojej frajerke, nech ho nalepí na váš krásny 3D model. A vám to vráti takto.

Nu, čo sa dá robiť, ideme na to. Orezávať už vieme pomocou crop.

Na vyrovnávanie je tu Transform tool. Po kliknutí na tool kliknete na obrázok a môžete transformovať. Niekde sa vám zjaví aj transformačná matica (na gife nie je vidno). Potvrdíte enterom.

Ešte pred transformovaním v gife používam tzv. guides, ktoré si viete „vytiahnúť“ zboku a zhora. Sú to iba také vizuálne pomocné paličky, na obrázok nemajú vplyv. Pomocou nich si môžete opticky skontrolovať, či veci čo majú byť rovno sú naozaj rovno. Schováte ich potom pomocou View → Show Guides.

Ako sa zbaviť vecí, čo tam nechceme? Možností je niekoľko. Velmi praktický je Heal Tool. (Tools → Paint → Heal) Pomocou Crtl+ ľavý klik si vyberieme ktorú oblasť chceme „kopírovať“ a potom ľavým aplikujeme na škaredé miesto. Je to pomalšia hrajkavá robota. Nedá sa to ručne použiť úplne na všetko, ale pri veľa veciach je to dostatočné. Veľmi podobný je Clone Tool (len má viac možností na výber)

(Bohužiaľ v kombinácii s výrobou gifu mi to zúrivo sekalo, takže mám iba jeden a taký zmätený. Prípadne si pozrite nejaký externý tutorial, napr. na youtube.

Druhá možnosť je využiť pekné elementy čo na obrázku máme a prekopírovať ich. (Ctrl+Copy, Crtl+V). Vzniknuté škaredé prechody vyriešime napríklad healom.

Je na vás koľko sa s tým pohráte. Všetko závisí od toho, aká bude textúra nakoniec veľká a ako veľmi bude vidno. Nie je nutné príliš sa babrať s každým detailom. Tuto nižšie som to veľmi narýchlo zacapkala Healom.

SAMOSTATNÉ CVIČENIE:

Doopravujte všetky požiadavky na obrázku. Pošlite mi výsledok! Body za to nebudú, ale spravíte mi veľkú radosť a možno sa vám ujde aj nejaká pochvala :)

Seamless textures

Ak máte na vašom modeli veľkú špinavú stenu, bolo by dosť neefektívne vyrábať pre ňu gigantickú textúru. Stačí urobiť menšiu a nechať 3D softvér, nech ňou danú stenu "okachličkuje". Samozrejme, základná požiadavka je, že musí sama na seba pekne nadväzovať. Ide o takzvané Seamless textures. Pre nepravideľné fľakaté textúry sa dá použiť automatický tool v GIMP-e.

Rozdiel vidíte, keď si ich poukladáte viac vedľa seba (napr 4)

Na internete sa ináč nachádza milión predvyrobených seamless textúr rôznych tehličiek, dlažieb a podobne. Škoda to nevyužiť.

Ako textúru umelo viac zašpiniť?

Obyčajným štetcom. Odporúčam zvoliť nižšiu priesvitnosť (opacity) a meniť veľkosť a farby. Vpravo máte menúčko plné rôznych predvyrobených škvrnitých štetcov. Pohrajte sa s tým trošku. Niečo bude škaredé a niečo pekné. Proste si to treba povyskušovať.

Ako textúru rozmazať? Máme tu blur. Gaussian blur si pre každý pixel urobí maticu okolitých pixlov a hodnotu vyráta ako nejaký ich priemer. Môžete si zvoliť koľko okolitých pixlov chcete aby aby bral do úvahy (o to viac to bude rozmazané)

Pre dnešok všetko. V gimpe je toho omnoho viac, ale to by sme tu boli do večera.

Čo open source grafické by som odporučila:

  • Inkscape : výborný pre vektorovú grafiku (tj logá a podobné grafické prvky)
  • Krita : super pre digitálne maľovanie. ich vlastný obrázkový formát ma príponu .kra :)